Jaguar slaví 60. Výročí ikonického typu E.

JAG_001

Jaguar Classic představil svůj první pár vozů E-type 60 Collection a odhalil úplné podrobnosti specifikace pro 12 odborně zrestaurovaných a sympaticky zvětšovaných 3,8 litrových typů E postavených pro oslavu 60ti let kultovního sportovního vozu.

E-type debutoval 15. března 1961 ve švýcarské Ženevě. Veřejná reakce na osamělé kupé dostupné pro testovací jízdy byla tak silná, že Jaguar přes noc spěchal s druhým roadsterem typu E z Coventry do Ženevy.

O šest desetiletí později vzdává kolekce E-type 60 hold těmto dvěma legendárním vozům: kupé Opalescent Gunmetal Grey „9600 HP“, které „vyžene“ Bob Berry, aby se sám dostal na start, a roadsteru British Racing Green „77 RW“, řízenému Normanem Dewisem, kterému bylo řečeno, aby „všeho“ upustil, aby se druhý den dostal do Ženevy.

E-type 60 Collection cars, které se prodávají jako pár (jedno kupé E-type 60 Edition, jeden roadster E-type 60 Edition), jsou dokončeny v exkluzivních barvách Flat Out Grey a Drop Everything Green. Tyto barevné formulace jsou inspirovány původními barvami z roku 1961 a nebudou použity na žádném jiném Jaguaru.

Vozy jsou také vybaveny řadou jedinečných designových prvků typu E 60 vyvinutých ve spolupráci s Julianem Thomsonem, designovým ředitelem Jaguaru; jemná vylepšení pro lepší použitelnost a ovladatelnost, včetně pětirychlostní manuální převodovky a vylepšeného chlazení; a infotainment systém Jaguar Classic s vestavěnou satelitní navigací a připojením Bluetooth.

JAG_002
Nejvýraznějším vizuálním vrcholem každého ze speciálně vyrobených vozů je rytina umělce a designéra Kinga Nerda na středové konzole každého vozu, která připomíná trasu z Coventry do Ženevy těchto původních vozů. Vytvoření každého uměleckého díla trvá více než 100 hodin ručně po konzultaci s majitelem.
JAG_003

Dan Pink, ředitel společnosti Jaguar Classic, řekl: „Šedesát let po svém odhalení na ženevském autosalonu v březnu 1961 vydává talentovaný tým Jaguar Classic ultimátní narozeninový dárek pro kolekci E-type: E-type 60. Pozornost k detailům ukazuje, jak byl tento projekt prací lásky pro naše designéry, inženýry, řemeslníky a partnery. Vynikající detaily v kombinaci se zvýšenou použitelností zajišťují, že tyto typy E budou vyhledávány a užívány po celá desetiletí jejich náročnými majiteli, počínaje jednou za život coventry až po ženevskou pouť pro našich šest zákazníků a jejich hosty v létě 2022.“

Automobily E-type 60 Collection, které byly obnoveny a zdokonaleny odborníky ze společnosti Jaguar Classic v Coventry, kombinují bezchybnou kvalitu a výjimečné technické know-how.

Nejvýznamnějším mechanickým vylepšením je speciálně vyvinutá pětirychlostní manuální převodovka, která je vybavena synchronizační převodovkou ve všech poměrech, výřezovými koly a vyztuženým litým hliníkovým pouzdrem pro vyšší spolehlivost a vyšší odolnost, stejně jako užší převodové poměry a hladší změny.

3,8 litrový šestiválec XK o výkonu 265 koní 3,8 litru těží z autentického radiátoru ze slitiny ve stylu z roku 1961 s elektrickým chladicím ventilátorem a elektronickým zapalováním pro každodenní použitelnost, a také z leštěného výfukového systému z nerezové oceli. Tento nový výfukový systém je rozměrově identický se standardním systémem mírné oceli, ale vytváří o něco hlubší tón a nabízí větší životnost.

JAG_004

Vrcholem vizuálních vylepšení je unikátní kus kovové rytiny vytvořený významným umělcem a předním světovým rytcem King Nerdem. Johnny „King Nerd“ Dowell napsal, že nerezové středové konzole 12 vozů s leptem na míru relevantním pro každou edici E-type 60.

Každé kožené kupé Smooth Black obsahuje stylizovanou mapu tras, která vykreslí klíčová místa podél trasy, kterou vede Bob Berry, s náčrtem typu E nad hlavou a slovy: „Myslel jsem, že se sem nikdy nedostanete“ a připomíná reakci zakladatele Jaguaru Sira Williama Lyonse na příchod Bobjen pár minut před odhalením.

Pro šest semišově zelených roadsterů zdobených kůží sleduje rytina trasu, kterou Dewis podnikl na své poslední-minutové jízdě do Švýcarska, se skicou auta a dalším Lyonsovým citátem – tentokrát jeho pokyny Normanovi: „Všehoďte a přineste otevřený top E-type.“

Johnny Dowell, umělec a designér „King Nerd“, řekl: „Byla to fantastická příležitost navrhnout a vyrýt příběhy dvou epických jízd dvou legend Jaguaru v těchto ikonických a speciálních autech. Trvalá připomínka výročí, kamkoli tyto E-typy jdou, vzpomínka na Boba Berryho a Normana Dewíse bude cestovat s nimi.“

Kromě středové konzoly, odznaku kapoty, líce hodin v tachometru, víčka paliva a desky podvozku jsou všechny doplněny pamětním logem E-type 60 vytvořeným společností Jaguar Design, které obsahují roky 1961-2021. Lehký obroučkovaný volant, který je namontován na vozech z roku 1961, je vybaven 24karátovým zlatým rohem.

Každé auto je dodáváno s krytem vozu E-type 60 na míru, rolemi nástrojů a úložným zavazadlem jack, které dokončují vylepšení a ilustrují pozornost věnovanou detailům věnovaným každému vozidlu.